کد خبر:74825 تاریخ انتشار : 1396/3/31-14:23:59
یادداشت/ساسان خرمی نیا
تعیین ولیّ، صاحب ولایت و حاکمیت بر مردم به دست خداوند است و ولایت امیر‏المؤمنین (ع) را خودِ خداوند تدبیر کرده
یادداشت/ساسان خرمی نیا: مطالبی که پیرامون «مشروعیت» و «مقبولیت» حکومت اسلامی و تصدی ولایت و حاکمیت مبتنی بر آراء مردم با استناد به کلمات امیرالمؤمنین(ع) درجامعه مطرح شده است و با برخی مبانی دینی اعم از مبانی دینی اهل سنت و تشیّع که در فقه سیاسی اسلام مورد بحث قرار گرفته، متعارض و ناسازگار است.
لینک کوتاه http://gilan.bso.ir/id/74825

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی گیلان، ساسان خرمی نیا مسئول بسیج دانشجویی مرکزعلمی کاربردی شهرستان آستارا در یادداشتی پیرامون سخنانی درباره مشروعیت و مقبولیت ولایت نوشت:

مطالبی که پیرامون «مشروعیت» و «مقبولیت» حکومت اسلامی و تصدی ولایت و حاکمیت مبتنی بر آراء مردم با استناد به کلمات امیرالمؤمنین(ع) درجامعه مطرح شده است و با برخی مبانی دینی اعم از مبانی دینی اهل سنت و تشیّع که در فقه سیاسی اسلام مورد بحث قرار گرفته، متعارض و ناسازگار است. طرح این گونه مطالب هر چند تازگی ندارد و در طول تاریخ اسلام چه در عصر حضور و چه در دوران غیبت و به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی مطرح بوده و همواره از سوی علمای بیدار پاسخ داده شده است.

کسانی که برای نیل به اغراص سیاسی خود روش های مختلفی قرار داده اند که تحریف تاریخ و نسبت خلاف واقع دادن به ائمه معصومین(ع) بوده است. به طوری که در همین راستا، دو سال قبل در ادعایی عجیب و مضحک گفته بودند کربلا درس تعامل و مذاکره است! یا همین چند روز قبل مطالب خلاف واقع به امام حسن(ع) نسبت داده بودند و چند روز قبل در رابطه با حضرت علی(ع) گفتند: «مبنای ولایت و حکومت از دیدگاه علی(ع) نیز انتخاب و نظر مردم بود. ما دارای مذهب، مرام و دینی هستیم که امیرالمؤمنین علی(ع) مبنای حکومت را در آن، نظر، خواست و آراء مردم می‌داند.» ایشان مدعی شدند از نظر حضرت علی(ع) مبنای ولایت انتخاب و نظر مردم است، که مولا علی(ع) بعد از پیامبر به مدت ۲۵ سال در مسند حکومت نبودند و در واقع مردم به سمت دیگران رفته بودند:

۱- در چنین شرایطی آیا می‌توان گفت در آن ۲۵ سال حضرت علی(ع) ولایت نداشته‌اند؟! و آیا ولایت و حکومت در یک معنا قرار دارد؟

۲- بعد از رحلت پیامبر حضرت زهرا(س) به خانه‌های مردم مراجعه می‌کردند و آن‌ها را برای بیعت با حضرت علی(ع) دعوت می‌کردند. با این وجود اگر سخنان جناب روحانی درست باشد، پس معنای این اقدام حضرت زهرا(س) چیست؟!

۳-امام حسین(ع) در محرم سال ۶۱ تنها با ۷۲ نفر علیه حکومتی که اتفاقا پشتوانه مردمی نیز داشت و حاکمی که با اقبال مردم همراه بود، قیام کردند. نسبت قیام اباعبدالله(ع) با این سخنان جناب روحانی چیست؟!

طبق اعتقادات شیعه، ولایت و تعیین مصداق صاحب ولایت نه تنها دست مردم نیست، بلکه دست پیغمبر اکرم (ص) نیز نیست، چراکه تعیین ولیّ، صاحب ولایت و حاکمیت بر مردم به دست خداوند است و ولایت امیر‏المؤمنین (ع) را خودِ خداوند تدبیر کرده و پیامبر اکرم (ص) ابلاغ آن را برعهده داشتند. بنابراین طرح چنین موضوعی توسط رئیس‌جمهور کشور آن هم با تقطیع کلامی از امیر‏المؤمنین (ع) که در شرایط خاصی بیان شده، به عنوان اینکه امیر‏المؤمنین (ع) مبنای ولایت و حکومت را نظر و انتخاب مردم می‌دانند و از هر کسی که آنان تعیین کنند، اطاعت می‌کند،خلاف حقیقت و یک مغلطۀ بزرگ است.

نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
آخرین اخبار
در پی اظهارنظر کرباسیان وزیر اقتصاد دولت دوازدهم در خصوص ...
دوره تشکیلاتی شهید مدافع حرم سید اسماعیل سیرت نیا +پوستر
تصوير حضور همسر شهيد مدافع حرم، شهيد سيرت نيا در جشن پيرو...
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان گیلان به مناسبت ناب...